Ziołowe sposoby na chrapanie: Naturalna i bezpieczna metoda walki z chrapaniem

Zioła na chrapanie - Naturalne leczenie chrapania

 

Masz dość nocnego chrapania, braku energii i pogarszającego się samopoczucia?

Co gdybym powiedział Ci, że istnieją zioła na chrapanie, dzięki którym możesz pozbyć się problemu, szybko, skutecznie, ale przede wszystkim w pełni naturalnie?

W tym artykule przedstawię Ci 6 specjalnie wyselekcjonowanych ziół, które potrafią zapewnić realne efekty w krótkim czasie.

Możesz wybrać kilka z nich i przygotować je samodzielnie w postaci naparów, herbatek lub prostych inhalacji, w dalszej części pokażę Ci jak to zrobić (Krok po kroku).

Jeśli jednak chcesz uzyskać naprawdę odczuwalne efekty, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie wszystkich 6 wymienionych tutaj roślin, ponieważ każda z nich działa na inne źródło problemu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, możesz dobrać poszczególne składniki samodzielnie, lub dla wygody skorzystać z gotowego preparatu na chrapanie (tutaj dowiesz się więcej), w którym znajdziesz wszystkie wymienione w tym poradniku zioła w odpowiednio dobranych dawkach.

 

Dlaczego właśnie ziołowe sposoby na chrapanie?

Wiem jak uciążliwe potrafi być chrapanie, wiem również, że można je w bardzo dużym stopniu ograniczyć lub nawet zredukować do zera…

Dlaczego napisałem ograniczyć lub zredukować, a nie wyleczyć?

Niestety chrapanie należy do tych przypadłości, które prawdopodobnie zostaną z nami już na zawsze.

Możemy jednak stłumić jego nasilenie lub całkowicie pozbyć się towarzyszących mu objawów, niestety wymaga to systematycznego stosowania ziół zapobiegających chrapaniu.

Nawet zabiegi polegające na zmniejszeniu podniebienia miękkiego oraz języczka, pozwalają na ograniczenie chrapania jedynie o 90%, jednak nawet one nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.

 

Co powoduje chrapanie?

Co dokładnie powoduje chrapanie i jak zioła mogą nam pomóc pozbyć się go w sposób całkowicie naturalny?

Kiedy swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe zostaje ograniczony, płuca oraz przepona zmuszone są do „tłoczenia” powietrza pod większym ciśnieniem, potęgując wibracje podniebienia miękkiego i języczka, co prowadzi do nasilenia dźwięków wydawanych przez nas w trakcie snu.

Jak zioła na chrapanie mogą pomóc w leczeniu tej dolegliwości - Diagram

Czynników odpowiedzialnych za chrapanie może być wiele, bardzo często winne są obrzęki, stany zapalne czy zalegająca wydzielina, tutaj właśnie z pomocą przychodzą nam wcześniej wspomniane zioła.

W sposób łagodny i całkowicie naturalny zmniejszają nasilenie objawów chrapania, mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Spośród wszystkich ziół wykorzystywanych w medycynie naturalnej, tylko 6 może zapewnić realne efekty w walce z nocnym chrapaniem.

To niewiele, fakt. Jednak ich silne właściwości lecznicze oraz synergiczne działanie potrafią przynieść sporą ulgę osobie chrapiącej, ale również jej bliskim.

Jakie zioła na chrapanie są warte stosowania?

  • Melisa Lekarska
  • Mięta Pieprzowa
  • Eukaliptus Gałkowy
  • Gorzknik Kanadyjski
  • Ziele Tymianku
  • Prawoślaz Lekarski

 

Mięta pieprzowa ma silne właściwości przeciwzapalne, dlatego świetnie sprawdza się łagodzeniu stanów zapalnych i redukcji obrzęków śluzówki, usprawniając przepływ powietrza przez nos oraz gardło.

Połączenie eukaliptusa gałkowego oraz melisy lekarskiej daje bardzo dobre efekty w zmniejszeniu podrażnień, oraz suchości gardła, melisa lekarska znana i ceniona jest również ze swojego kojącego wpływu na układ nerwowy, pomaga więc zapewnić bardziej odprężający i regenerujący sen.

Z kolei ziele tymianku, prawoślaz lekarski oraz gorzknik kanadyjski oczyszczają drogi oddechowe, usuwają nadmiar wydzieliny, redukują kaszel, usprawniając funkcjonowanie układu oddechowego.

 

W jaki sposób zioła pomagają na chrapanie - Infografika

 

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Część opisanych w tym artykule roślin nadaje się do wykonania prostych inhalacji, inne mogą posłużyć do przygotowania ciepłych napojów i wywarów.

Dostępne są także kompleksowe preparaty na bazie naturalnych ekstraktów, których stosowanie ogranicza się tylko do połknięcia kapsułki przed snem, nic więcej nie trzeba robić, prosto, szybko i skutecznie.

Jeśli chcesz, możesz wybrać te, które najbardziej Cię interesują, jednak dopiero połączenie wszystkich 6 daje naprawdę odczuwalne rezultaty.

Głębszy i bardziej regenerujący sen, poprawa samopoczucia, lepsze relacje z partnerem, to tylko niektóre aspekty Twojego życia, które możesz polepszyć stosując naturalne zioła na chrapanie i ograniczając jego nasilenie.

Poniżej znajdziesz informacje jak krok po kroku samodzielnie przygotować napary i inhalacje.

 

Ziołowe sposoby na chrapanie: Inhalacje

Ziołowe sposoby na chrapanie - Inhalacje z olejków eterycznychCiekawą alternatywą dla wszelkiego typu wywarów czy herbatek, mogą być inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, świetnie do tego celu nadaje się zarówno olejek eukaliptusowy, jak i krople miętowe.

Do przygotowania inhalacji będziesz potrzebować miski ciepłej wody (ciepłej, ale nie wrzącej) oraz kropel miętowych lub z eukaliptusa do kupienia w niemal każdej aptece.

Możesz także połączyć oba produkty w ramach jednej inhalacji.

Sposób przygotowania:

Do miski ciepłej wody dodaj kilka kropel (około 10) olejku eterycznego, nachyl się nad miską, a głowę nakryj ręcznikiem.

Wdychaj parę nosem, a wypuszczaj ustami, inhalacja powinna trwać około 5 minut.

 

Zioła przeciw chrapaniu: Napary

Ziołowe sposoby na chrapanie - Napary ziołoweNapar z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa ma silne właściwości przeciwzapalne, dzięki którym w sposób naturalny zmniejsza obrzmienie śluzówki dróg oddechowych, usprawniając tym samym przepływ powietrza przez gardło.

 

Sposób przygotowania:

1x Łyżka sproszkowanych liści mięty pieprzowej (1,5-3 g)
1x Filiżanka wrzącej wody

Jedyne co musisz zrobić to zalać 1 łyżkę sproszkowanych liści 1 filiżanką wrzącej wody, następnie zostawić pod przykryciem na 10-15 minut. To wszystko.

Jak często? Nie więcej jak 2 razy dziennie.

 

Napar z prawoślazu lekarskiego

Ziele z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych pomaga w usunięciu zalegającej wydzieliny oraz problemach z kaszlem.

Prawoślaz lekarski możesz przygotować zarówno ze sproszkowanych liści, jak i korzenia, jednak to właśnie korzeń zawiera najwięcej substancji śluzowych, możesz go kupić w większości aptek w cenie poniżej 5,00zł.

Sposób przygotowania:

1x Łyżka sproszkowanego korzenia lub liści prawoślazu lekarskiego
1x Filiżanka letniej wody

Przygotowanie wywaru jest bardzo proste. Wystarczy, że zalejesz 1 łyżkę sproszkowanego produktu (liście lub korzeń) 1 filiżanką letniej wody, następnie wystarczy odczekać godzinę, przecedzić i nasz wywar jest gotowy do wypicia.

Jak często? Nie więcej jak 2-3 razy dziennie.

 

Napar z melisy lekarskiej

Napar z melisy lekarskiej działa kojąco na układ nerwowy, zapewniając bardziej regenerujący i odprężający sen, zmniejsza także suchość i drapanie w gardle.

Sposób przygotowania:

1x Łyżka suszonych liści melisy lekarskiej
1x Filiżanka wrzącej wody

Wsyp 1 łyżkę sproszkowanych liści melisy lekarskiej do szklanki, następnie zalej je wrzącą wodą i pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na 5-8 minut.

Jak często? Nie więcej jak 1-2 razy dziennie.

 

Napar z ziela tymianku

Ziele tymianku daje znakomite efekty w usprawnianiu pracy układu oddechowego. Jest bardzo proste do przygotowania, a jego sproszkowane liście możesz kupić w niemal każdej aptece.

Sposób przygotowania:

1x Łyżka sproszkowanego ziela tymianku (około 1,5-2 g)
1x Filiżanka wrzącej wody

Do przygotowania napary będziesz potrzebować 1 łyżki sproszkowanego ziela tymianku oraz 1 filiżanki wrzącej wody.

Zalej sproszkowane liście wrzącą wodą i pozostaw pod przykryciem na 10-15 minut, po odsączeniu wywar jest gotowy do wypicia.

Jak często? Nie więcej jak 3-4 razy dziennie.

 

Podsumowanie ziołowych sposobów na chrapanie

Jak widzisz, zioła na chrapanie mogą być ciekawą alternatywą dla bardziej inwazyjnych sposobów leczenia tej dolegliwości.

Ziołowe sposoby na chrapanie dają nam wiele możliwości, możesz samodzielnie dobierać poszczególne składniki według własnych preferencji, lub skorzystać z naturalnych leków na chrapanie w wygodnej formie żelowych kapsułek.

Osobiście drugi sposób bardziej mi odpowiada ze względu na oszczędność czasu i przede wszystkim łatwość stosowania.

Wystarczą 2 kapsułki na 30 minut przed położeniem się spać, to wszystko.

Bez konieczności przygotowania naparów czy inhalacji, nie wszystkim również odpowiada smak poszczególnych ziół.

Jeśli jednak nie ufasz suplementom i wolisz samodzielnie o wszystko zadbać, wiesz już jak to zrobić.

Pamiętaj, nie da się całkowicie wyleczyć chrapania, można za to zredukować jego objawy niemal do zera.

Potrzeba na to jednak trochę czasu i zaangażowania, a specjalnie wyselekcjonowane zioła na chrapanie mogą Ci w tym pomóc.

Wszystko zależy od Ciebie.

4.2/5 - (29 votes)

Może Ci się również spodoba