Przyczyny chrapania: Co powoduje chrapanie oraz sposoby jego leczenia
Czy wiesz, że chrapanie może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów Twojego życia?
Słaby sen, brak energii, bóle głowy, pogarszające się samopoczucie czy nadmierny wzrost wagi ciała, a u mężczyzn może powodować również problemy z potencją, w tym nawet zaburzenia erekcji?
Dlaczego tak się dzieje i jakie są najczęstsze przyczyny chrapania?
W tym artykule postaram się przekazać Ci wszystko, czego udało mi się dowiedzieć w trakcie zbierania informacji na temat przyczyn chrapania, ale również skutecznych sposobów jego leczenia.
Krok po kroku omówimy wszystkie istotne tematy, dla ułatwienia możesz skorzystać z zamieszczonego poniżej spisu treści:
- Co powoduje chrapanie
- Dlaczego chrapiemy?
- Czynniki nasilające chrapanie
- Metody leczenia chrapania – operacyjne i naturalne
- Dlaczego mężczyźni chrapią częściej niż kobiety
- Jak sprawdzić czy chrapię?
- Chrapanie a bezdech senny
- Podsumowanie
Zobacz również: Redukcja chrapania w pierwszą noc – Skuteczne leki na chrapanie
Co powoduje chrapanie w nocy?
Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi, dlatego że chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami, dla ułatwienia możemy je podzielić na dwie grupy:
Do pierwszej zaliczyć możemy te przyczyny chrapania, które wyeliminować możemy jedynie w sposób operacyjny.
Najczęściej spotykane to z pewnością nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych, w tym krzywa przegroda nosowa, polipy, przerost migdałków czy podniebienia miękkiego.
W grupie drugiej znajdują się te czynniki, na które mamy wpływ i możemy je w prosty i szybki sposób wyeliminować. Są to m.in. nadmierne wysuszenie śluzówki, stany zapalne, obrzęki, nawet zwykły katar może powodować donośne dźwięki wydobywające się z naszego gardła w trakcie snu.
W tej sytuacji, mamy do dyspozycji wiele możliwości z których możemy skorzystać, aby wyraźnie ograniczyć lub nawet całkowicie pozbyć się nocnych odgłosów.
W wielu przypadkach wystarczająca może okazać się nawet prosta zmiana pozycji w trakcie snu, odstawienie używek, lub skorzystanie z kompleksowych preparatów dla osób chrapiących na bazie naturalnych ekstraktów i enzymów.
Dlaczego chrapiemy podczas snu? – Anatomia chrapania
Kiedy śpimy, nasze mięśnie rozluźniają się, w tym również podniebienie miękkie, język oraz gardło.
Rozluźnione mięśnie gardła oraz języczek zaczynają opadać, częściowo blokując transport powietrza przez drogi oddechowe. Dzieje się tak w szczególności kiedy śpimy na plecach, dlatego osobom chrapiącym zaleca się spanie na boku.
W momencie nabierania powietrza, tkanki miękkie gardła zaczynają wibrować, wywołując irytujący dla otoczenia dźwięk chrapania, im bardziej utrudniony transport powietrza przez gardło, tym donośniejsze odgłosy w trakcie snu. Natężenie dźwięku wydawanego w czasie snu przez osoby chrapiące może sięgać nawet 90 decybeli.
W dalszej części artykułu poznasz zarówno operacyjne metody leczenia chrapania, jak i te naturalne, które możesz wprowadzić w życie niemal natychmiast, a których działanie widoczne jest najczęściej już pierwszej nocy.
Czynniki mające wpływ na chrapanie
- Wiek. Wraz z wiekiem nasze mięśnie tracą elastyczność i stają się bardziej zwiotczałe, ma to wyraźny wpływ na nasilenie drgań podniebienia miękkiego wywołanych przemieszczającym się powietrzem, potęgując tym samym nocne odgłosy.
- Płeć. Około 60% wszystkich osób chrapiących stanowią mężczyźni. Wynika to z różnic anatomicznych, ale również niższego poziomu estrogenu oraz progesteronu niż w przypadku kobiet.
- Nadwaga. Nadwaga jest jednym z podstawowych czynników wywołujących chrapanie, tkanka tłuszczowa odkładająca się wokół szyi uciska na gardło, zmniejszając przepływ powietrza przez drogi oddechowe.
- Papierosy, alkohol, leki nasenne. Palenie papierosów może zwiększać gromadzenie się wydzieliny w gardle, wysuszać śluzówkę oraz powodować obrzęki. Natomiast leki nasenne oraz alkohol, mają tendencję do rozluźniania mięśni gardła oraz języka, nasilając odgłosy chrapania.
- Przeziębienie, zatkany nos, alergia. Nawet zwykłe przeziębienie może być powodem wywołującym chrapanie. Utrudniony transport powietrza przez nos wymusza na nas oddychanie przez usta, nasilając drgania podniebienia miękkiego wywołane nabieranym powietrzem.
- Spanie na plecach. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na to, że chrapiemy, jest pozycja snu. W trakcie spania na plecach język opada ku dołowi zmniejszając drożność dróg oddechowych. Wówczas nabierane do płuc powietrze wywołuje drgania podniebienia miękkiego, powodując chrapanie.
Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć nasilenie chrapania?
- Zacznij spać na boku
- Zrzuć zbędne kilogramy
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę (18-21 stopni Celsjusza) i wilgotność w sypialni
- Odstaw leki nasenne i nie spożywaj alkoholu przed snem
- Wylecz infekcje
- Wyeliminuj z diety produkty mleczne
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź inny mój artykuł na temat domowych metod na chrapanie.
Skuteczne metody leczenia chrapania
Mam jednak dobrą wiadomość, zaburzenia oddychania (pospolite chrapanie) którym nie towarzyszy bezdech senny, można z powodzeniem leczyć stosując metody operacyjne oraz te bezinwazyjne, jak chociażby specjalistyczne poduszki, klipsy, czy preparaty na bazie naturalnych ziół i ekstraktów.
Chrapanie: Sposoby naturalne
Poduszki zapobiegające chrapaniu
Dla wielu osób w zupełności wystarczającym sposobem na pozbycie się uciążliwych odgłosów mogą okazać się specjalistyczne poduszki przeciw chrapaniu, które dzięki swojej budowie zapewniają prawidłowe ułożenie głowy w trakcie snu. Przekłada się to na usprawnienie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, zmniejszając drgania tkanek gardła.
Do wyboru mamy zarówno modele klasyczne, jak i te zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie, wyposażone w mikrofony oraz oprogramowanie służące do rejestrowania dźwięku w trakcie snu, ze wbudowanym systemem automatycznej regulacji pozycji głowy, aż do momentu, w którym chrapanie ustąpi.
Naturalne preparaty na bazie składników ziołowych
Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z dostępnych na rynku, naturalnych leków na chrapanie, nie bez znaczenia jest fakt, że jest to najłatwiejsza do wdrożenia metoda walki z nocnym chrapaniem.
Nie musisz zmieniać swoich nawyków, jak choćby pozycji w jakiej sypiasz, zakładać niczego na głowę czy nos, wystarczy pamiętać o połknięciu 2 tabletek na 30 minut przed planowanym położeniem się spać.
Preparaty takie jak SnoranPlus, zawierają wyłącznie naturalne składniki, dzięki czemu stopień bezpieczeństwa ich stosowania jest naprawdę wysoki, a do tego można je kupić w przystępnej cenie, która nie zrujnuje domowego budżetu.
Klipsy oraz ekstendery do nosa
Klipsy oraz ekstendery to małe urządzenia rozszerzające nozdrza, są tanie i bardzo małe, więc można je zabrać ze sobą wszędzie i w niektórych przypadkach dają zadowalające efekty.
Niestety ich noszenie nie należy do zbyt komfortowych, jeśli jednak nie jest to dla Ciebie problemem, klipsy lub ekstendery (antychrapacze) mogą okazać się niedrogim i skutecznych sposobem na pozbycie się chrapania oraz lepszy i bardziej regenerujący sen.
Naturalne sposoby, nie tyle leczą przyczyny i dolegliwości związane z chrapaniem, a raczej redukują ich nasilenie, zarówno poduszki, preparaty, jak i klipsy, przeznaczone są do systematycznego stosowania, w momencie przerwania kuracji lub powrotu do spania na zwykłej poduszce, chrapanie może znów się nasilić.
Metody operacyjne oraz maski tlenowe
Maski oddechowe (CPAP)
Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia zarówno chrapania, jak i obturacyjnego bezdechu sennego, jest noszenie w trakcie snu specjalistycznej maski tlenowej usprawniającej oddychanie (CPAP).
Maska oddechowa wytwarza nadciśnienie, “wtłaczając” powietrze do płuc, dzięki czemu drogi oddechowe pozostają otwarte.
Niestety, metoda ta, choć w wielu przypadkach naprawdę skuteczna, bardzo mocno ogranicza zarówno nasz komfort, jak i naszych bliskich.
Główne wady masek oddechowych to zmniejszona swoboda ruchów oraz hałas wydawany przez urządzenie które musi być włączone przez całą noc. Niektóre osoby skarżą się również na towarzyszące im uczucie klaustrofobii.
Zabiegi chirurgiczne na chrapanie
Najczęstszą przyczyną chrapania jest przerost podniebienia miękkiego oraz języczka, w tym wypadku możemy zredukować chrapanie nawet o 90% poprzez przeprowadzenie jednego lub kilku mało inwazyjnych zabiegów.
Polegają one na usztywnieniu oraz skróceniu podniebienia miękkiego, którego drgania odpowiedzialne są za uciążliwy dla otoczenia odgłos chrapania.
W tej sytuacji możemy skorzystać m.in. z:
- Leczenia chrapania metodą Celon
- Zabiegu z wykorzystaniem lasera
- Usztywnienia podniebienia
- Snoreplastyki iniekcyjnej
Dlaczego mężczyźni chrapią częściej niż kobiety
Statystyki w tym temacie są nieubłagane, wynika z nich jasno, że to mężczyźni zdecydowanie częściej mają problemy z nocnym chrapaniem niż kobiety.
Chrapie ponad 40% Polaków w średnim wieku, z czego większość, bo aż 60% stanowią mężczyźni, natomiast u około 2-4% ze wszystkich osób chrapiących może występować również bezdech senny.
Czym jest to spowodowane?
Duże znaczenie mają czynniki anatomiczne i różnice w budowie górnych dróg oddechowych.
U mężczyzn, krtań znajduje się w dolnej części gardła, oznacza to, że w czasie snu, kiedy mięśnie gardła oraz język ulegają rozluźnieniu, a tylna część gardzieli opada, dochodzi jedynie do zmniejszenia drożności dróg oddechowych i częściowego ograniczenia przepływu powietrza, a nie jak ma to miejsce w przypadku kobiet, do ich całkowitego zablokowania.
U kobiet, kiedy swobodny przepływ powietrza przez gardło zostaje zablokowany, dochodzi do wybudzenia ze snu.
Natomiast u mężczyzn, jedynie zwężone drogi oddechowe, wymuszają na płucach oraz przeponie wytworzenie większego ciśnienia, wprawiając w drgania miękkie tkanki gardła, w efekcie czego pojawia się chrapanie i towarzyszący mu nieprzyjemny dźwięk.
Co więcej, u mężczyzn występuje większy przekrój podniebienia miękkiego, przez co jest ono bardziej podatne na drgania wywołane przepływającym powietrzem, dodatkowo nasilając wydawane dźwięki w trakcie snu.
Ważną rolę u kobiet pełnią również żeńskie hormony jak progesteron oraz estrogen, zapobiegają one nadmiernemu wiotczeniu podniebienia miękkiego, redukując nasilenie chrapania.
Co więcej, mają również wpływ na poprawę kurczenia się języka, zmniejszając tym samym ryzyko jego nadmiernego opadania w trakcie snu.
Wraz z wiekiem, kiedy poziom estrogenów zaczyna maleć chrapanie u kobiet może się nasilać, jest to szczególnie widoczne po menopauzie.
Skąd mam wiedzieć czy chrapie w czasie snu?
O tym, że chrapiemy dowiadujemy się najczęściej od rozgniewanego partnera, rodziny lub znajomych. Co zrobić gdy śpimy sami, jak w tej sytuacji sprawdzić czy chrapiemy?
Prostym i w pełni darmowym rozwiązaniem jest włączenie przed pójściem spać dyktafonu w telefonie i położenie go obok łóżka.
Niestety, rozwiązanie to nie należy do najwygodniejszych. Samo nagranie nocnych dźwięków to jedno, a przesłuchanie wielogodzinnego materiału do drugie, mało komu będzie chciało się analizować całe nagranie.
Z pomocą przychodzą nam aplikacje na telefon, dzięki którym możemy nie tylko zarejestrować wydawane przez nas odgłosy, ale również w bardzo prosty sposób przewinąć nagranie do wybranego momentu.
SnoreLab to prosta aplikacja, która nie tylko pozwala nam nagrać wydawane przez nas odgłosy w trakcie snu, ale również zmierzyć ich nasilenie. Może być to szczególnie pomocne przy pomiarze skuteczności wybranego przez nas sposobu walki z chrapaniem.
Aplikacja dostępna jest pod tym adresem:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.snorelab.app&hl=pl
Chrapanie a bezdech senny – Jak rozpoznać?
Bez względu na to jak długo śpisz, rano i tak towarzyszy Ci brak energii, rozdrażnienie lub ból głowy? do tego zdarza Ci się chrapać w trakcie snu?
To mogą być objawy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), groźnego schorzenia, polegającego na powtarzających się wielokrotnie w trakcie jednej nocy, epizodów całkowitego zablokowania transportu powietrza przez gardło.
Przerwy w oddychaniu (bezdechy) mogą trwać 10+ sekund i powtarzać się nawet do 30 razy w ciągu godziny, dochodzi wtedy do niedotlenienia organizmu i wzrostu stężenia dwutlenku węgla.
W momencie całkowitego zablokowania dróg oddechowych trwającego 10 lub więcej sekund dochodzi do wybudzenia, w trakcie którego chorym może towarzyszyć uczucie dezorientacji i niepokoju.
Na bezdech senny chorują najczęściej osoby otyłe, mężczyźni w średnim wieku (około 40 lat), a także osoby, u których występują wady anatomiczne w budowie górnych dróg oddechowych, w tym np. krzywa przegroda nosowa, polipy czy przerost podniebienia miękkiego.
Niezbędne w celu zdiagnozowania bezdechu sennego może okazać podstawowe badanie u lekarza pierwszego kontaktu oraz badanie laryngologiczne.
W przypadkach leczenia bezdechu sennego wykorzystuje się maski oddechowe (CPAP) oraz zabiegi polegające na usztywnieniu, oraz skróceniu podniebienia miękkiego, w tym cieszącego się rosnącą popularnością zabiegu celon.
Niepokojące symptomy mogące świadczyć, że chrapaniu towarzyszy bezdech senny:
- Poranne bóle głowy
- Nadmierne uczucie senności w ciągu dnia
- Suchość w ustach po wybudzeniu
- Obniżone libido
- Wysokie ciśnienie krwi
- Pogorszenie samopoczucia
Chrapanie przyczyny: Podsumowanie
Jak widzisz przyczyny chrapania mogą być różne, od tych prostych do wyleczenia nawet domowymi metodami, typu podrażnienie śluzówki, obrzęki czy stany zapalne, po te wymagające ingerencji chirurgicznej wynikające z wad anatomicznych górnych dróg oddechowych (np. skrzywienie przegrody nosowej).
Jeśli nie wiesz co dokładnie powoduje u Ciebie chrapanie, możesz w pierwszej kolejności wypróbować całkowicie darmowe techniki walki z nocnymi odgłosami, może to być systematyczne wietrzenie sypialni, odstawienie używek, czy pozbycie się nadmiaru zbędnych kilogramów.
Jeśli nie odczujesz poprawy, w takim przypadku możesz dać szansę specjalistycznym poduszkom, klipsom, lub kompleksowym suplementom dla osób chrapiących.
Każda z metod ma swoje wady i zalety, osobiście jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań, potrafiących zapewnić naprawdę dobre efekty w krótkim czasie, dlatego mój wybór to snoranPlus.
Dlaczego właśnie ten produkt? Ze względu na jego w pełni naturalny skład, szybko widoczne efekty, oraz to, co dla mnie liczy się najbardziej, czyli możliwość zwrotu w przypadku nieuzyskania oczekiwanych rezultatów. Ponadto snoran plus uderza w najczęstsze przyczyny powodujące chrapanie w czasie snu.