Plastry na chrapanie – Jak działają i czy są skuteczne?


śpiąca kobieta z plastrem na nosiePlastry na chrapanie to prosta, niedroga i łatwo dostępna metoda na zmniejszenie nasilenia nocnego chrapania.

Pytanie tylko, czy skuteczna, a jeśli tak to, kto skorzysta na ich stosowaniu?

 

W jaki sposób plastry redukują chrapanie?


Plastry na nos na chrapanie działanie diagram

Działanie plastrów jest bardzo proste i polega na rozszerzeniu przewodów nosowych i ułatwieniu oddychania przez nos. Tak naprawdę to wszystko, czego można się po nich spodziewać.

Chrapanie to nic innego jak wibracja podniebienia miękkiego oraz języczka pod wpływem przepływającego przez drogi oddechowe powietrza. Jeśli przewody nosowe są zablokowanego, czy to z powodu przeziębiania, czy alergii, drgania mięśni gardła mogą się nasilać.

Niedrożność nosa to jednak tylko jedna z przyczyn mogących powodować chrapanie. Jeśli winne są czynniki anatomiczne, zalegająca wydzielina, nadmierna suchość lub zwiotczałe mięśnie gardła, wtedy plaster może okazać się niewystarczający.

W takim wypadku najlepiej sięgnąć po bardziej kompleksowe metody jak naturalne preparaty, poduszki czy choćby sposoby domowe jak inhalacje, czy napary. Więcej na ten temat w dalszej części.

 

Zalety i wady plastrów przeciw chrapaniu na nos

Zalety

 • Plaster jest prosty w użyciu i niedrogi
 • Możesz go kupić w każdej aptece
 • Cena za 10 sztuk nie przekracza 17,00 zł
 • Bez problemu możesz zabrać je w podróż służbową czy na wakacje
 • Jeśli chrapanie spowodowane jest niedrożnym nosem, mogą okazać się skuteczne

Wady

 • Eliminują tylko jedną z kilku przyczyn chrapania
 • Do jednorazowego użytku
 • Nie da się ich ukryć
 • Część osób może odczuwać dyskomfort utrudniający zasypianie

 

Alternatywne metody

Alternatywna metoda dla plastrów przeciw chrapaniu - Suplementy dietyDla tych osób, które nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń czy zakładać czegokolwiek przed snem, dobrym rozwiązaniem będą preparaty na bazie naturalnych składników (np. snoran plus).

Suplementy ziołowe działają na 4 przyczyny chrapania w tym samym czasie, a nie jak plastry na nos tylko na jedną z nich. Są wygodne i łatwe w stosowaniu, w dodatku są bardzo dyskretne, dzięki czemu nikt nie musi wiedzieć o tym, że mamy problemy z chrapaniem.


Poduszka zamiast plastrów do nosaTe osoby, które nie chcą stosować suplementów mogą zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowaną poduszkę (np. silent dream) lub przygotować sobie inhalacje lub napary z popularnych ziół (np. prawoślaz lekarski, melisa lekarska lub mięta pieprzowa).

 

Plastry na chrapanie opinie – Co warto wiedzieć?

Przeglądając opinie na temat plastrów i ich skuteczności można zauważyć, że zdania są podzielone.

Te osoby, które chrapią z powodu niedrożnego nosa, z pewnością mogą zmniejszyć nasilenie wydawanych dźwięków w trakcie snu. Jeśli jednak winne są inne czynniki (wydzielina, stan zapalny, nadmierne wysuszenie śluzówki, poprawa może być niezauważalna.

Polecam wszystkim wykonanie własnego researchu i sprawdzenie opinii klientów w popularnych serwisach aukcyjnych.

Warto podkreślić, że plaster nawet jeśli nie zredukuje chrapania to i tak spełnia swoje podstawowe założenie, czyli poprawę drożności nosa. Nie można więc stwierdzić, że tego typu produkty nie działają. Można również wykorzystać je w trakcie biegania czy innych aktywności aby zadbać o lepsze dotlenienie organizmu.

 

Plastry na nos na chrapanie – Co proponuje apteka?

Na rynku nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o ten rodzaj asortymentu dla osób chrapiących. Poniżej znajdziesz listę popularnych marek, które mają w swojej ofercie również krople oraz spraye do nosa.

 • Snoreeze
 • Activeplast Functional
 • Breathe Right

 

Podsumowanie

Jeśli chcesz zmniejszyć nasilenie chrapania, w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na objawy, które mu towarzyszą.

W przypadku problemów z drożnością nosa, plastry przeciw chrapaniu mogą być dobrym wyborem. Jeśli występują również inne dolegliwości, lepszym rozwiązaniem będą bardziej kompleksowe metody, do których możemy zaliczyć suplementy diety czy poduszki.

Oceń ten artykuł
Ocena końcowa
 • Cena
 • Dostępność
 • Skuteczność
4.2

Podsumowanie

Metoda ta choć niedroga i łatwo dostępna, w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca.

User Review
3.33 (3 votes)

Może Ci się również spodoba