Opaska przeciw chrapaniu: Czy naprawdę pomaga na chrapanie?

Masz dość nocnego chrapania i szukasz sprawdzonego sposobu na jego ograniczenie? Zastanawiasz się, czy opaska na chrapanie działa, czy może są to pieniądze wyrzucone w błoto?

Opaska przeciw chrapaniu - Warta zakupu?

 

W tym celu postanowiłem przygotować kompletny poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat opasek przeciw chrapaniu. M.in. to, w jaki sposób działają, czy ich stosowanie jest bezpieczne oraz jakie są opinie na temat ich skuteczności.

Zaznaczam, że jest to wyłącznie moja opinia na podstawie informacji, które udało mi się zgromadzić na potrzeby tego poradnika. Mam jednak nadzieję, że informacje, które tu znajdziesz, ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Opaska zapobiegająca chrapaniu to prosta, łatwa do zastosowania, ale przede wszystkim niedroga metoda mająca za zadanie redukcję nocnego chrapania. Niestety jej skuteczność pozostawia spore wątpliwości. Po przejrzeniu wielu komentarzy napisanych przez konsumentów wynika, że opaski przeciw chrapaniu mają liczne wady i cechują się niską jakością wykonania.


Zobacz również: Ranking naturalnych leków na chrapanie


Jak działa opaska przeciw chrapaniu?

Mechanizm działania opasek dla chrapiących jest bardzo prosty i ogranicza się jedynie do utrzymania żuchwy oraz języka w pozycji, która zapewnia optymalny przepływ powietrza przez gardło. To wszystko.

Jak więc klasyczne opaski mają ograniczyć nocne chrapanie?

W trakcie snu nasze mięśnie rozluźniają się i wiotczeją, w tym również gardło, język oraz podniebienie.

Dochodzi wówczas do zwężenia cieśni gardła (przestrzeń między gardłem a językiem), ograniczając w ten sposób swobodny przepływ powietrza. Jest to szczególnie widoczne u osób śpiących na plecach, dlatego tak często osobom chrapiącym zaleca się spanie na boku.

Zwężenie tunelu, którym przedostaje się powietrze, wymusza na przeponie jego transport pod jeszcze większym ciśnieniem. Nasilony strumień powietrza wprawia podniebienie miękkie oraz języczek w drgania, powodując charakterystyczny dla chrapania dźwięk.

Co powoduje chrapanie - Diagram

Opaska na chrapanie zapobiega otwieraniu się ust w trakcie snu, uniemożliwiając zwężenie cieśni gardła. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się to niewystarczające, aby wyeliminować lub chociaż zredukować chrapanie.

Nie bez przyczyny coraz większym zainteresowaniem wśród chrapaczy cieszą się naturalne preparaty w formie kapsułek jak snoranplus. Wysoką skuteczność na poziomie sięgającym nawet 95% zawdzięczają swojemu kompleksowemu działaniu.

Odpowiednio dobrana mieszanka ziołowa uderza w kilka przyczyn chrapania jednocześnie, a nie jak ma to miejsce w przypadku opasek, tylko w jedną z nich.

SnoranPlus zapewnia:

  • poprawę napięcia tkanek gardła
  • zmniejszenie obrzęków oraz wydzieliny
  • nawilżenie śluzówki

Bez zmiany dotychczasowych nawyków, łatwo i dyskretnie.

 

Jakie są wady i zalety opasek zapobiegających chrapaniu?

Z pewnością dużą zaletą opasek przeciw chrapaniu jest ich niska cena. W serwisach aukcyjnych ceny zaczynają się już nawet od 9,00 PLN. Nie jest to więc kwota mocno obciążająca domowy budżet.

Dodatkowym atutem jest uniwersalny rozmiar. Większość opasek posiada regulację na rzep, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem jej do każdego rozmiaru głowy.

Na tym zalety opasek dla chrapiących się kończą. Niestety lista wad tego rozwiązania jest zdecydowanie dłuższa. Do szczególnie uciążliwych zaliczyć możemy często powtarzające się skargi na nieprzyjemny zapach, który znika dopiero po kilku praniach. Przy wysokich temperaturach, szczególnie w sezonie letnim należy liczyć się z częstym przepacaniem opaski i koniecznością jej regularnego prania.

Co więcej, dla wielu osób brak możliwości otwarcia ust w trakcie snu może okazać się dużym dyskomfortem, który wyraźnie będzie utrudniał zasypianie. Samo noszenie opaski nie należy do specjalnie wygodnych, ponadto, często można spotkać komentarze dotyczące źle wyciętych otworów na uszy.

Dużym minusem jest konieczność zakładania opaski za każdym razem, ponieważ opaska w żaden sposób nie leczy chrapania a działa jedynie w sposób doraźny. Samo noszenie opaski na chrapanie może być kłopotliwe w przypadku częstych wyjazdów czy konieczności spania wśród innych osób.

 

ZaletyWady
Bardzo niska cenaSłaba jakość wykonania
Uniwersalny rozmiarWątpliwa skuteczność
Metoda łatwa do wdrożeniaNiski komfort użytkowania

Aby dowiedzieć się więcej na temat wad i zalet stosowania opasek na chrapanie, zachęcam do przejrzenia komentarzy w popularnych serwisach aukcyjnych.

 

Klasyczna opaska na chrapanie, czy może model elektroniczny Snore Stopper?

Na rynku dostępne są zarówno modele klasyczne do zakładania na szczękę, jak i nieco bardziej zaawansowane technologicznie do noszenia na nadgarstku. Działanie obu modeli jest całkowicie inne i opiera się na dwóch różnych mechanizmach.

Pierwszy ma za zadanie ustabilizować żuchwę oraz język, uniemożliwiając otwarcie ust, a tym samym zwężenie cieśni gardła.

Działanie drugiego polega na wysłaniu impulsu elektrycznego do nerwów znajdujących się w okolicy nadgarstka. Kiedy wbudowany w opasce czujnik monitorujący wykryje wibracje spowodowane chrapaniem, wysyła delikatny, 4-sekundowy impuls elektryczny stymulujący układ nerwowy u osoby chrapiącej.

Impuls ten mobilizuje organizm do wzmocnienia napięcia tkanek w drogach oddechowych oraz daje sygnał do przewrócenia się na bok, co może pomóc w udrożnieniu cieśni gardła.

Jednym z takich urządzeń jest opaska przeciw chrapaniu Snore Stopper, którego cena zaczyna się już od 49,00 pln w zależności od sklepu. Opaska przeznaczona jest do zakładania na rękę jak zwykły zegarek, nie powoduje więc dyskomfortu jak klasyczna opaska do zakładania na głowę.

 

Specyfikacja 
Automatyczne wyłączenie urządzeniaPo 8 godzinach
Wysokość5,9 cm
Szerokość4,1 cm
ZaletyWady
Wygodny sposób noszeniaWątpliwa skuteczność
Niska cena

Czy stosowanie opasek na chrapanie jest bezpieczne?

Tak. Stosowanie opasek zgodnie z zaleceniami producenta nie powinno w żaden sposób odbić się negatywnie na zdrowiu. Opaska to urządzenie, a nie suplement diety czy lek, nie ma więc obawy o wystąpienie reakcji alergicznej ani interakcji z innymi lekami.

U niektórych osób, dyskomfort spowodowany noszeniem opaski przeciw chrapaniu do zakładania na szczękę może być na tyle duży, że może wyraźnie utrudnić zasypianie i obniżyć komfort snu.

 

Opaska na chrapanie, profilowana poduszka, czy może naturalne suplementy?

Jeśli nie masz pewności czy opaska zapobiegająca chrapaniu to właściwa metoda dla Twojego problemu, może zainteresują Cię inne dostępne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości.

Stale rosnącą popularnością cieszą się naturalne preparaty w formie łatwych do połknięcia, żelowych kapsułek.

Alternatywna metoda dla opasek na chrapanie - Leki ziołoweCo sprawia, że są tak często wybierane przez osoby chrapiące? Ze względu na swój w pełni naturalny skład są bezpieczne dla zdrowia. Ich stosowanie jest banalnie proste i nie wymaga zmiany dotychczasowych nawyków. Co więcej, skuteczność niektórych preparatów potrafi sięgać nawet 95%, w dodatku objęte są gwarancją zwrotu pieniędzy. Więcej dowiesz się w opracowanym przeze mnie rankingu naturalnych leków na chrapanie.

 

Alternatywna metoda leczenia chrapania - PoduszkiDrugą często wybieraną metodą są specjalistyczne poduszki na chrapanie. Poduszka posiada odpowiednio wyprofilowany kształt, tak aby zapewnić optymalną drożność cieśni gardła. Zyskujemy w ten sposób nie tylko zmniejszenie nasilenia dźwięków wydawanych w trakcie snu, ale również mocną poprawę komfortu i jakości snu.

Do wyboru mamy modele klasyczne, jak i ze wbudowanym czujnikiem monitorujących odgłosy w trakcie snu.

 

Opaska na chrapanie: Warta zakupu?

Opaska na chrapanie to niedroga i łatwa w zastosowaniu metoda walki z tą uciążliwą dolegliwością. Wiesz już, w jaki sposób działa i czy jej stosowanie nie niesie za sobą ryzyka dla zdrowia.

Niestety wiele wskazuje na to, że skuteczność opasek przeciw chrapaniu jest stosunkowo niska. Na szczęście osoby chrapiące mają do wyboru kilka innych sposobów na jego redukcję.

Poduszki, klipsy, wkładki lub suplementy diety. Każda z tych metod działa w nieco inny sposób, często trafiając w inną z przyczyn chrapania. Ważne, aby dobrać właściwą metodę do swojego problemu.

 

Opaski: Podsumowanie metody
Overall
2.5
  • Skuteczność
  • Jakość
  • Cena
  • Opinie
4/5 - (43 votes)

Może Ci się również spodoba