Klipsy przeciw chrapaniu czy wkładki: Co będzie lepsze?

Klipsy na chrapanie - Co będzie skuteczniejsze w leczeniu chrapaniaZastanawiasz się co pozwoli Ci ograniczyć nocne chrapanie w większym stopniu? Specjalistyczne wkładki czy może klipsy na chrapanie?

Jeśli nie masz czasu na czytanie całego artykułu, poniżej zamieszczam małe podsumowanie.

Zarówno wkładki, jak i klipsy zapobiegające chrapaniu działają na bardzo podobnej zasadzie. Mają udrożnić nos i zmniejszyć tym samym drgania podniebienia miękkiego oraz języczka, które nasilają chrapanie. To wszystko.

Jednak klipsy jedynie stymulują punkty nerwowe nosa, zwiększając „uczucie” polepszonej drożności, natomiast wkładki realnie rozszerzają otwory nosowe, w dodatku dostępne są modele dopasowujące się idealnie do każdego kształtu nosa, dzięki czemu ich użytkowanie jest bardziej komfortowe i potrafi zapewnić jeszcze lepsze rezultaty.

Moim zdaniem, wkładki do nosa zapobiegające chrapaniu są zdecydowanie bardziej uniwersalne, niedrogie i w wielu przypadkach bardzo skuteczne.

W dalszej części tego poradnika przedstawię Ci krok po kroku wszystkie najważniejsze informacje na temat obu urządzeń. Opiszę dokładnie, w jaki sposób działają, kto powinien je stosować, a dla kogo mogą okazać się stratą pieniędzy.

Przedstawię Ci również alternatywne metody leczenia chrapania, w tym jedną, która działa na kilka przyczyn chrapania jednocześnie, co sprawia, że efekty pojawiają się już nawet w pierwszą noc. Bez konieczności stosowania żadnych urządzeń.


Zobacz również:  Leki na chrapanie – Ranking preparatów


Klipsy na chrapanie oraz wkładki do nosa: Jak to działa?

W jaki sposób działają oba urządzenia? To bardzo proste. W trakcie snu, kiedy nasze mięśnie rozluźniają się, język oraz podniebienie miękkie zaczynają opadać ku dołowi.

Zmniejsza się wówczas przestrzeń między gardłem a językiem, utrudniając swobodny przepływ powietrza.

Jeśli do tego pojawi się niedrożność nosa, czy to z powodu infekcji, alergii czy skrzywionej przegrody, zmuszeni jesteśmy oddychać przez usta. Kiedy usta są otwarte, szczególnie śpiąc na plecach, przepływ powietrza zostaje znacznie ograniczony, co potęguje nasilenie odgłosów chrapania.

W tym wypadku bardzo skuteczne mogą okazać się wspomniane wcześniej klipsy na chrapanie oraz antychrapacze (wkładki do nosa). W bezpieczny i szybki sposób usprawniają przepływ powietrza przez nos, dzięki czemu znika konieczność oddychania przez usta.

Schemat działania klipsów przeciw chrapaniu - InfografikaDzięki udrożnieniu nosa przy ich pomocy przepona oraz mięśnie klatki piersiowej nie muszą już wytwarzać tak silnego ciśnienia, aby przetransportować powietrze do płuc.

Co w znaczący sposób ogranicza drgania podniebienia miękkiego w trakcie nabierania i wydychania powietrza, odpowiedzialnego za powstawanie charakterystycznego dźwięku chrapania.

W efekcie czego organizm jest lepiej dotleniony, rośnie poziom energii w ciągu dnia, a Ty oraz Twoi bliscy możecie spać spokojnie.

 

Kiedy nie warto stosować klipsów do nosa przeciw chrapaniu?

Jeśli chrapanie spowodowane jest zalegającą wydzieliną, suchością lub obrzękiem gardła, urządzenia których jedynym zadaniem jest rozszerzenie nozdrzy, mogą nie dać Ci praktycznie żadnego efektu.

W tym wypadku lepiej mogą sprawdzić się popularne ostatnio tabletki przeciw chrapaniu, w których skład wchodzą wyłącznie naturalne wyciągi oraz ekstrakty, dzięki czemu dostępne są bez recepty.

Ich główną zaletą jest fakt, że działają na kilka przyczyn chrapania w tym samym czasie, w tym również na poprawę drożności nosa, co sprawia, że efekty mogą pojawić się już w pierwszą noc od rozpoczęcia ich stosowania.

 

Czym różnią się wkładki przeciw chrapaniu (antychrapacze) od standardowych klipsów?

Oba urządzenia mają ten sam cel, udrożnienie przepływu powietrza przez nozdrza do gardła. Jednak pod kilkoma względami różnią się od siebie.

Klipsy to zaciski, na których końcach znajdują się specjalne wypustki mające za zadanie stymulować odpowiednie punkty nerwowe, tak aby pojawiło się „uczucie” drożnego nosa.

Natomiast antychrapacze (wkładki) rozszerzają otwory nosowe, usprawniając w ten sposób transport powietrza. Na rynku dostępne są modele, które dostosowują się do każdego kształtu nosa, więc nie powinno być problemów z ich dopasowaniem. (m.in. marka WoodyKnows®)

 

Czy stosowanie klipsów na chrapanie lub wkładek jest bezpieczne?

Tak, ponieważ wykonane są z wysokiej jakości materiałów, w wielu przypadkach klasy medycznej. Mogą być stosowane również przez kobiety w ciąży.

Nie powinny z nich korzystać natomiast osoby mające problemy z krwotokami z nosa.

 

Czy ich stosowanie jest wygodne?

Zarówno klipsy przeciw chrapaniu, jak i wkładki mogą początkowo powodować pewien dyskomfort, to normalne kiedy korzysta się z nich po raz pierwszy. Jednak większość osób przyzwyczaja się do ich noszenia po kilku dniach stosowania.

 

Czy wkładki do nosa oraz klipsy leczą chrapanie?

Musisz mieć na uwadze, że wkładki do nosa ani klipsy w żaden sposób nie leczą chrapania, a jedynie tłumią jego objawy. Jeśli z jakiegoś powodu przestaniesz je stosować, problem na pewno powróci.

Niestety wszystkie mało inwazyjne metody jak poduszki, klipsy na chrapanie, czy nawet kompleksowe suplementy jedynie tłumią objawy chrapania na czas ich stosowania.

 

Alternatywne metody walki z chrapaniem

Alternatywna metoda leczenia chrapania - PoduszkiJedną z bardziej efektywnych metod walki z tą uciążliwą dolegliwością, są specjalistyczne poduszki na chrapanie. Dostępne są zarówno modele klasyczne, jak i również takie wyposażone w sprzęt monitorujący odgłosy wydawane  w trakcie snu.

W momencie, w którym wbudowane mikrofony zarejestrują odgłosy chrapania, komory powietrzne znajdujące się wewnątrz poduszki zaczynają wypełniać się skompresowanym powietrzem. Zapewnia to w pełni automatyczną regulację pozycji głowy w trakcie snu, aż do momentu, w którym chrapanie ustąpi.

 

Alternatywna metoda na chrapanie - Leki ziołoweDrugim bardzo ciekawym sposobem, na który decyduje się coraz więcej osób, są naturalne leki na chrapanie. W swoim składzie zawierają silne ekstrakty ziołowe takie jak m.in. mięta pieprzowa, eukaliptus czy prawoślaz lekarski.

Naturalne preparaty mają tę przewagę nad innymi metodami walki z chrapaniem, że działają na wiele z jego przyczyn w tym samym czasie. Zmniejszają suchość i podrażnienia gardła, likwidują stany zapalne i obrzęki. Poprawiają także drożność nosa jak w przypadku klipsów na chrapanie oraz wkładek (antychrapaczy).

Co najważniejsze ich stosowanie nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku, wystarczy pamiętać o połknięciu 2 kapsułek przed snem. Efekty stosowania ziołowych preparatów w wielu przypadkach odczuwalne są już pierwszej nocy, jednak na uzyskanie pełnego efektu często potrzeba nawet kilku tygodni.

 

Podsumowanie

Zarówno wkładki, jak i klipsy do nosa przeciw chrapaniu mają swoje zalety. W wielu przypadkach mogą przynieść sporą ulgę w krótkim czasie, są niewielkich rozmiarów, niedrogie, a po kilku dniach można zapomnieć, że ma się je w nosie.

Dużą zaletą obu urządzeń jest fakt, że działają od pierwszego użycia. Niestety jak wspomniałem wcześniej, uderzają tylko w jedną z licznych przyczyn powodujących chrapanie.

Dlatego, jeśli w Twoim przypadku chrapanie wywołane jest innymi czynnikami niż niedrożny nos, prawdopodobnie nie odczujesz poprawy dzięki ich stosowaniu.

Wady oraz zalety klipsów i wkładek

Pros

Zalety
  • Mały rozmiar – Można je zabrać ze sobą wszędzie
  • Niska cena
  • Łatwa dostępność
  • Natychmiastowe efekty

Cons

Wady
  • Działają tylko w przypadku chrapania wywołanego niedrożnością nosa
  • Średni komfort noszenia urządzenia

3.5/5 - (72 votes)

Może Ci się również spodoba