Jak szybko zasnąć? – Prosty sposób na szybkie zaśnięcie w nocy i w dzień
Zastanawiasz jak szybko zasnąć, a rano wstać wypoczętym i pełnym energii? Na samym początku rozwieje Twoje złudzenia. Sposoby na zaśnięcie w 60 sekund czy 2 minuty to zwykły chwyt marketingowy – cudów nie ma.
Możesz jednak znacznie przyśpieszyć zasypianie, tak aby rano budzić się bardziej wypoczętym i pełnym energii stosując te kilka prostych technik.
Jak szybko zasnąć? Odpowiedź jest prosta. Połączyć sprawdzone metody domowe z naturalnymi ekstraktami ziołowymi o potwierdzonej skuteczności w ułatwianiu zasypiania i osiągnięcia głębokiej fazy snu. A teraz konkrety.
Co zrobić żeby szybko zasnąć – Krok po kroku
→ Krok 1 – Stosuj naturalne wyciągi ziołowe oraz melatoninę przed snem
Melatonina reguluje nasz cykl dobowy, dając sygnał, że jest już ciemno i pora spać. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie melatoniny w postaci suplementu nie zaburza jej naturalnej produkcji.
Ekstrakty z szyszek chmielu oraz melisy lekarskiej mają działanie uspokajające, relaksujące i odprężające, co wyraźnie ułatwia zasypianie. Magnez działa kojąco na układ nerwowy, wspiera również produkcję melatoniny.
Możesz samodzielnie skompletować poszczególne składniki w aptece lub dla wygody skorzystać z któregoś z dostępnych na rynku preparatów ułatwiających zasypianie, np. Melatolin Plus (www.melatolinplus.pl).
→ Krok 2 – Wywietrz sypialnie
Ten etap nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów, wystarczy, że na 30 minut przed snem uchylisz okno i wpuścisz trochę powietrza do sypialni. To wszystko.
→ Krok 3 – Weź ciepły prysznic
Pozwoli Ci to wyciszyć się i zrelaksować bezpośrednio przed snem, co w połączeniu z odprężającym działaniem ziół może skrócić czas potrzebny na zaśnięcie.
Zakończenie
Te 3 kroki powinny pozwolić Ci uzyskać szybszy, bardziej regenerujący i zdrowy sen, możesz również skorzystać z kilku domowych sposobów. Przejdźmy więc dalej.
Domowe sposoby na szybkie zaśnięcie
- Na 30 minut przed snem nie korzystaj z TV, komputera ani smartfona. Wiem, to trudne. Jednak niebieskie światło emitowane przez te urządzenia ma niekorzystny wpływ na produkcję melatoniny, co może przełożyć się na trudności z zaśnięciem. Dlatego jeśli chcesz zasnąć szybko i poprawić jakość snu, a co za tym idzie zdrowie i samopoczucie, zrezygnuj z oglądania telewizji na pół godziny przed snem.
- Zadbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Optymalna temperatura ułatwiająca zasypianie to 18 stopni Celsjusza, ze względu na to, że zaśnięcie w chłodniejszym pomieszczeniu jest łatwiejsze.Przykładem może być pora letnia, kiedy to bardzo ciężko usnąć właśnie ze względu na wysoką temperaturę.
- Kładź się spać zawsze o tej samej porze. Nawyk kładzenia się do łóżka od tej samej porze może być bardzo pomocny w szybkim zasypianiu, wymaga jednak dużo dyscypliny i samozaparcia. Problemem może być również praca zmianowa, gdy nie ma możliwości trzymania się ścisłego harmonogramu.
- Wycisz się. Wiem, łatwo powiedzieć. Warto jednak kładąc się spać nie myśleć o pracy czy zadaniach, które musimy wykonać następnego dnia. Ten punkt nie tylko pomoże Ci zredukować problemy związane z zasypianiem, ale również wpłynie na Twoją wydajność i poziom energii w ciągu dnia. Zdrowy i dobry sen pozwala również zrezygnować z drzemek w ciągu dnia, dzięki czemu zyskasz więcej czasu dla siebie i swoich bliskich.
Jak szybko zasnąć w 2 minuty?
Poruszyłem ten temat już na początku tego artykułu, warto jednak na chwilę do niego wrócić. Niestety nie ma magicznych technik czy sposobów które pozwolą nam zasnąć w 60, czy 120 sekund. Często spotykane nagłówki “jak szybko zasnąć w 60sekund” to prosty sposób na przyciągnięcie uwagi czytelnika, nic więcej.
Jeśli jednak chcesz przekonać się o osobiście o skuteczności tego typu technik, polecam zapoznać się z metodą 4-7-8, którą opracował Doktor Andrew Weil. Jest to technika oddechowa, szczególnie popularna w USA stosowana w przypadkach zaburzeń snu.
Jak zasnąć szybko i wstać wypoczętym – Podsumowanie
Trzeba się pogodzić z tym, że proces zasypiania wymaga więcej czasu niż 2 minuty, jednak sposoby z tego artykułu mogą pomóc Ci skrócić go do minimum. Utrzymujące się dłuższy czas problemy ze snem mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, wpłynąć negatywnie na układ hormonalny, a także na naszą efektywność w ciągu dnia czy szybkość nauki. Warto więc jak najszybciej zadbać o najważniejsze elementy redukujące problemy związane z zasypianiem w nocy.
Co zrobić, aby szybko zasnąć? Odpowiedź to naturalne ekstrakty roślinne, melatonina i odpowiednia higiena snu.