Co powoduje chrapanie przez nos i jak temu zaradzić?
Chrapanie dotyczy nawet 40% Polaków w średnim wieku i znacząco odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. To właśnie chrapanie przez nos jest jednym z głównych czynników, które je wywołują i uniemożliwiają osiągnięcie głębokiego i regenerującego snu.
Chrapanie przy oddychaniu przez nos w wielu przypadkach spowodowane jest nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych takich jak przerost małżowin nosowych, polipy czy skrzywienie przegrody nosowej.
W takim wypadku konieczna może okazać się konsultacja laryngologiczna, a następnie przeprowadzenie zabiegu mającego na celu usunięcie nieprawidłowości w budowie nosa.
Najczęściej jednak winne są stany zapalne powodujące obrzęki oraz zalegająca wydzielina. W tym celu możemy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów w formie sprayu lub kapsułek jak np. snoran plus. Przydatne mogą okazać się także klipsy udrażniające przewody nosowe.
Spis treści:
- Chrapanie przez nos – Przyczyny oraz anatomia chrapania
- Chrapanie przez nos – Leczenie
- Sposoby na chrapanie przez nos – Co można zrobić?
- Podsumowanie
Chrapanie przez nos – Przyczyny oraz anatomia chrapania
W trakcie snu, kiedy powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe, organizm jest dotleniony a sen zapewnia odpowiednią regenerację. Jeśli jednak drożność nosa zostaje ograniczona, konieczne staje się oddychanie przez usta.
Taka sytuacja może powodować wzmożone drgania zwiotczałych mięśni gardła, w tym podniebienia miękkiego i języczka. Pojawia się wtedy towarzyszący chrapaniu nieprzyjemny dźwięk, jednak to niedostateczne dotlenienie organizmu jest najbardziej szkodliwe.
Chrapanie przez nos – Leczenie
Od tego, co dokładnie powoduje problem, zależeć będzie wybór odpowiedniej metody leczenia. W pierwszej kolejności warto skorzystać z konsultacji laryngologicznej, aby wykluczyć towarzyszący chrapaniu groźny dla zdrowia bezdech senny oraz wady anatomiczne górnych dróg oddechowych.
Można także skorzystać z dostępnych bez recepty suplementów oraz wyrobów medycznych dla osób chrapiących. Jeśli okażą się nieskuteczne, będzie to znak, że konieczna może być operacja.
Leczenie zabiegowe
Popularne w ostatnich latach jest leczenie chrapania metodą radiochirurgiczną (celon). Jest to mało inwazyjny zabieg niewymagający użycia skalpela, przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym.
Metoda celon stosowana jest m.in. w przypadku przerostu małżowin nosowych oraz nadmiernie wydłużonego podniebienia miękkiego.
Jeśli w celu poprawy drożności nosa konieczna jest korekta skrzywionej przegrody, wykonuje się wówczas zabieg septoplastyki.
Naturalne preparaty oraz klipsy do nosa
Obrzęk błony śluzowej oraz zalegająca wydzielina to jedne z głównych przyczyn wywołujących nocne chrapanie.
W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się preparaty na bazie składników ziołowych, których zadaniem jest eliminacja tych właśnie czynników. Stosowanie suplementów w formie kapsułek jest proste, a naturalny skład znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (należy zapoznać się z ulotką preparatu).
Należy mieć na uwadze, że środki tego typu nie leczą a jedynie zmniejszają nasilenie objawów chrapania na czas ich stosowania.
Więcej dowiesz się z rankingu środków na chrapanie – Chrapaniustop 2021
Prostym sposobem na poprawę drożności nosa są klipsy do zakładania na nos. Ich zaletą jest natychmiastowe działanie oraz niska cena. Minusem natomiast niski komfort użytkowania oraz działanie jedynie poprzez rozszerzenie przewodów nosowych, bez eliminacji wydzieliny.
Sposoby na chrapanie przez nos – Co można zrobić?
Warto zadać sobie pytanie, czy chrapanie z powodu niedrożnego nosa wynika z alergii, wad anatomicznych czy np. zwykłego przeziębienia. Testy wykluczające alergie możesz wykonać w dowolnym laboratorium, natomiast wizyta laryngologiczna może pomóc w ustaleniu, czy winne są czynniki anatomiczne.
Jeśli chrapanie nie jest wynikiem alergii ani wad w budowie anatomicznej nosa, skuteczne mogą okazać się naturalne suplementy oraz klipsy przeciw chrapaniu.
Podsumowanie
Chrapanie przez zatkany nos może być wynikiem wad anatomicznych, stanu zapalnego lub alergii. Pomocna w ustaleniu konkretnej przyczyny będzie konsultacja z lekarzem i ustalenie, czy konieczny będzie zabieg, czy może wystarczą sposoby naturalne i nieinwazyjne.