Domowe sposoby na chrapanie – 9 prostych technik walki z nocnym chrapaniem!
Uporczywe nocne chrapanie sprawia, że rano wstajesz niewyspany i pozbawiony energii? Twoi bliscy mają dość wydawanych przez Ciebie dźwięków i wielokrotnego wybudzania się ze snu?
Na szczęście istnieją domowe sposoby na chrapanie, które możesz wprowadzić w życie od zaraz, redukując lub całkowicie eliminując nocne chrapanie. Jeśli nie jest ono wywołane krzywą przegrodą nosową lub przerostem migdałków, efekty powinny być naprawdę zadowalające.
Zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, zmiana pozycji w trakcie snu czy wykorzystanie naturalnych olejków eterycznych, to tylko kilka z prostych technik, z których możesz skorzystać walce z chrapaniem.
Naturalne, domowe metody są skuteczne i w wielu przypadkach całkowicie wystarczające, aby zapomnieć o chrapaniu, odzyskać energię w ciągu dnia i dobre samopoczucie, wymagają jednak zmiany, często wieloletnich nawyków.
Jeśli domowe sposoby na chrapanie opisane przeze mnie w tym artykule, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, lub interesują Cię szybsze metody pozwalające na wyraźne ograniczenie, lub całkowite wyeliminowanie chrapania już w pierwszą noc od wprowadzenia w życie, zapoznaj się innym moim artykułem: 4 sposoby na chrapanie działające od zaraz.
Jednak, zanim przejdziemy do opisu konkretnych technik, warto uświadomić sobie, czym dokładnie spowodowane jest chrapanie, pozwoli Ci to na precyzyjne dobranie metody do swojego problemu.
Zobacz również: Najlepsze preparaty na chrapanie 2021 – Ranking TOP2
Przyczyny chrapania – Dlaczego chrapie w nocy?
Chrapanie może mieć różne podłoże, palenie papierosów, alkohol, nadmiar tkanki tłuszczowej czy stosowanie leków nasennych, to czynniki, na które mamy wpływ i możemy je w prosty sposób wyeliminować.
Niestety, w wielu przypadkach chrapanie spowodowane jest nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych zaliczyć możemy skrzywienie przegrody nosowej oraz przerost migdałków, jeśli tak jest w Twoim przypadku, domowe sposoby na chrapanie mogą okazać się niewystarczające, a jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny.
Skuteczne domowe sposoby na chrapanie
W tej części znajdziesz 9 naprawdę skutecznych, domowych sposobów na chrapanie które mogą pomóc Ci ograniczyć jego nasilenie, lub nawet całkowicie je wyeliminować.
1. Właściwa pozycja w trakcie snu
Pierwsze miejsce na mojej liście domowych sposobów na chrapanie, postanowiłem przyznać metodzie niezwykle prostej do wprowadzenia w życie, całkowicie darmowej, ale przede wszystkim dającej realne efekty w redukcji chrapania.
Kiedy śpimy na plecach, język opada ku dołowi zmniejszając tym samym przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Dochodzi wtedy również do rozluźnienia mięśni gardła, przez co wdychane i wydychane powietrze nasila drgania podniebienia miękkiego, potęgując uciążliwe odgłosy w trakcie snu.
Niestety, jej wprowadzenie wymaga zmiany wieloletnich nawyków, co jak się pewnie domyślasz, nie jest proste. Nawet jeśli uda nam się zasnąć w pozycji bocznej, to i tak pewnie obudzimy się na plecach.
Na szczęście z pomocą przychodzi nam trochę pomysłowości i piłeczka tenisowa, wystarczy, że przyszyjesz na plecach t-shirtu, w którym sypiasz, coś w rodzaju „kieszonki”, w której zaszyjesz zwykłą piłeczkę tenisową lub coś w podobnym kształcie i rozmiarze.
Teraz, jeśli w trakcie snu spróbujesz obrócić się na plecy, piłeczka sprawi, że automatycznie wrócisz do pozycji bocznej. Wiem, że brzmi to dziwnie, jednak to proste rozwiązanie potrafi być wyjątkowo skuteczne.
2. Nadwaga a chrapanie
Nadmierna waga jest jednym z najczęstszych powodów nocnego chrapania, wynika to z faktu, iż gromadząca się w okolicy gardła tkanka tłuszczowa, wywiera nacisk na drogi oddechowe, powodując zmniejszenie przestrzeni pomiędzy gardłem a językiem, utrudniając tym samym przepływ powietrza.
Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku uczciwa ocena, czy przypadkiem problem z nadmiarem zbędnych kilogramów nie dotyczy również nas, jeśli tak, możemy wprowadzić kilka prostych zmian w naszej codziennej rutynie.
Dieta
- Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, możesz skorzystać z wygodnego kalkulatora, który znajdziesz w serwisie fabrykasiły.pl
- Odejmij od uzyskanego wyniku od 250 do 500 kcal
- Wprowadź do swojego żywienia naturalne, mało przetworzone produkty
Aktywność fizyczna
- Zacznij więcej się ruszać (spacery z rodziną, jazda rowerem, trening cardio)
- Możesz również zapisać się do klubu fitness i skorzystać z pomocy trenera personalnego, który pomoże Ci rozpisać trening oraz plan żywieniowy dopasowany do Twoich potrzeb
3. Zioła na chrapanie
Zmiana pozycji w trakcie snu, odstawienie używek czy redukcja wagi, w wielu przypadkach mogą zdziałać naprawdę wiele, jednak, co w sytuacji, jeśli nie chcemy zmieniać naszych codziennych nawyków?
Z pomocą przychodzi nam medycyna naturalna i zioła na chrapanie, które z powodzeniem możemy wykorzystać w walce z tą uciążliwą dolegliwością. Mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki śluzówki i suchość w gardle, dzięki czemu uderzają w źródło problemu.
Które zioła stosowane są w problemach z chrapaniem?
M.in.:
- Pieprz cayenne
- Eukaliptus
- Mięta pieprzowa
- Malpigia granatolistna
- Dzika róża
- Melisa lekarska
- Ziele tymianku
Niektóre z podanych ziół możesz w łatwy sposób przyrządzić w formie naparu, np. z mięty pieprzowej, lub dla wygody, skorzystać z kompleksowych preparatów formie kapsułek, które zawierają naturalne ekstrakty roślinne w odpowiednio dobranych proporcjach.
Niestety, w aptekach dostaniemy tylko preparaty w formie sprayów, kropel czy plastrów, zawierające w swoim składzie środki konserwujące, preparaty w formie kapsułek można kupić tylko z oficjalnej strony, tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat jednego z bardziej interesujących preparatów na chrapanie – snoranplus, zawierającego wyłącznie naturalne zioła i ekstrakty.
4. Higiena snu
Przed położeniem się spać, warto zadbać o właściwą temperaturę oraz nawilżenie w pomieszczeniu. Optymalna temperatura powinna wynosić między 18 a 21 stopni Celsjusza.
Natomiast systematyczne wietrzenie sypialni pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgoci, zmniejszając ryzyko wysuszenia śluzówki, jednej z przyczyn powodujących chrapanie.
5. Odpowiedni wybór poduszki
Osoby chrapiące powinny spać na niskiej poduszce, ponieważ, im wyżej znajduje się głowa w trakcie snu, tym dźwięk wydawany w trakcie chrapania może się nasilać.
Może to być zarówno poduszka klasyczna, jak i specjalnie wyprofilowana, ze wbudowanym systemem zapobiegającym chrapaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści ze stosowania poduszek specjalistycznych, zachęcam do przeczytania opracowanego przeze mnie poradnika: Jaką poduszkę na chrapanie wybrać? – przewodnik kupującego.
6. Infekcje i zatkany nos
Chrapanie pojawia się głównie w sezonie jesienno-zimowym? Powodem może być rozwijające się infekcja i niedrożność górnych dróg oddechowych. Przeziębienie, zatkany nos oraz alergia mogą powodować chrapanie ze względu ograniczony przepływ powietrza przez nozdrza i konieczność oddychania przez usta.
Zapobieganie
Idealnym rozwiązaniem jest zapobieganie pojawienia się infekcji, a nie jej leczenie, dlatego warto przez cały rok, nawet w sezonie letnim, spożywać owoce i warzywa zawierające wysokie dawki witaminy C.
Duże dawki witaminy c znajdziesz w czarnej porzeczce, papaji, grejpfrucie, oraz oczywiście cytrynie, która świetnie nadaje się jako dodatek do ciepłej herbaty w jesienne oraz zimowe wieczory.
Niezastąpiony może okazać się również czosnek, osobiście nie przepadam za smakiem, a w szczególności zapachem czosnku, dlatego zdecydowałem się na kurację z wykorzystaniem suplementu w formie kapsułek, i muszę przyznać, że odporność poprawiła się bardzo mocno w zaledwie kilka miesięcy.
Leczenie
Jeśli już złapie nas przeziębienie, możemy skorzystać z spray’u zawierającego fizjologiczny roztwór wody morskiej, świetnie sprawdza się w nawilżeniu nosa i łagodzeniu stanów zapalnych, pomaga również udrożnić zatkany nos.
Bez problemu dostaniesz go w każdej aptece za niewielkie pieniądze, próbowałem 2 produktów, sterimar oraz merimer, oba spełniły swoje zadanie, jednak w przypadku spray’u merimer miałem problem z odpadającym dozownikiem.
7. Eukaliptus na ratunek
Wystarczą dosłownie 2-3 krople na 10 minut przed położeniem się do łóżka, aby olejki eteryczne w sposób całkowicie naturalny, poprawiły drożność górnych dróg oddechowym, ułatwiajac oddychanie przez nos i zmniejszając intensywność chrapania.
Inhalacje
Druga metoda to klasyczne inhalacje wystarczy miska gorącej wody (nie wrzątku) i kilka kropel olejku eukaliptusa.
Jak wykonać inhalację? To bardzo proste. Pochyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem, parę wdychaj przez nos, a wypuszczaj ustami. Jak długo powinna trwać inhalacja? 8-10 minut w zupełności wystarczy.
8. Alkohol, papierosy, leki nasenne
Dym papierosa podrażnia gardło, nasila obrzęk śluzówki, zwiększa również ilość zalegającej wydzieliny, przez co utrudnia oddychanie, powodując charakterystyczny odgłos chrapania.
Alkohol a chrapanie
W niektórych przypadkach pomocne może okazać się ograniczenie spożywania alkoholu na 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać, alkohol, podobnie jak leki nasenne typu hydroksyzyna, powodują rozluźnienie mięśni gardła oraz języka, co skutkuje uciążliwym odgłosem chrapania, spowodowanym drganiami zwiotczałego podniebienia miękkiego w trakcie nabierania lub wypuszczania powietrza.
9. Dieta dla chrapiących
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dodając lub eliminując konkretny produkt ze swojej codziennej diety, mogą zredukować lub nasilić dolegliwości związane z chrapaniem, czasem wystarczy niewielka zmiana, aby odczuć wyraźną poprawę.
Produkty mleczne – Nie
Osoby zmagające się z nocnym chrapaniem, mogą skorzystać na ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu produktów mlecznych ze swojego jadłospisu, mleko czy ser może nasilać produkcję flegmy zalegającej w drogach oddechowych, utrudniając swobodny przepływ powietrza.
Oliwa z oliwek – Tak
Kolejnym, prostym domowym sposobem na chrapanie jest łyżeczka oliwy z oliwek wypita przed snem, oliwa ma właściwości przeciwzapalne zmniejszające obrzęki, pełni również rolę nawilżającą dla wysuszonego i podrażnionego gardła.
Domowe sposoby na chrapanie: Podsumowanie
Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie zbiór prostych porad i wskazówek, okazał się pomocny, i wiesz już jak leczyć chrapanie domowymi sposobami.
Część z opisanych tutaj metod nadaje się do wprowadzenia w życie niemal od razu, a pierwsze realne efekty powinny być zauważalne już w pierwszą noc od ich wprowadzenia, niestety, jeśli konieczne będzie zrzucenie zbędnych kilogramów, pierwsze odczuwalne efekty mogą pojawić się nieco później.
Osobiście, w pierwszej kolejności dałbym szansę zmianie pozycji w trakcie snu, liczne przykłady pokazują, że metoda ta jest w wielu przypadkach wystarczająca do uzyskania zadowalających rezultatów, jeśli jednak nie odczujemy poprawy, zawsze możemy wypróbować pozostałe techniki z listy.